REGULAMIN
ZARZĄDU LIMANOWSKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU.
Rozdział I. Postanowienia ogólne.
1. Zarząd działa na podstawie Statutu Stowarzyszenia i uchwał podejmowanych przez członków na walnym zebraniu Stowarzyszenia.
2. Zebrania Zarządu odbywają się co najmniej raz na dwa miesiące.
3. Zebranie Zarządu zwoływane jest przez prezesa lub wiceprezesa a w szczególnych przypadkach przez członka Zarządu z podaniem uzasadnienia.
4. Uchwały Zarządu zapadają w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania członków Zarządu.
5. Zarząd kieruje całokształtem działalności Stowarzyszenia a kontrolę nad jego działalnością wykonuje Komisja Rewizyjna.
6. Stowarzyszenie na zewnątrz reprezentuje prezes a w jego zastępstwie wiceprezes lub członek Zarządu wskazany przez prezesa a w jego nieobecności przez wiceprezesa.
Rozdział II. Działalność Uniwersytetu.
1. Limanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku prowadzi działalność edukacyjną skierowaną do seniorów, którzy odczuwają potrzebę kultywowania wysiłków poznawczych i potrzebę dalszego rozwoju intelektualnego.
2. Program i metody pracy edukacyjnej nastawione są na aktywność słuchaczy oraz dostosowane są do ich potrzeb i zainteresowań.
3. Zajęcia w LUTW będą planowane na rok kalendarzowy iodbywać się będą w wymiarze i terminach uzależnionych od posiadanych środków finansowych.
4. Rok edukacyjny LUTW trwał będzie od października do maja.
5. Roczne plany i programy nauczania na każdy rok akademicki opracowuje Zarząd LUTW , a następnie przedkłada do zaopiniowania Radzie Programowo – Naukowej.
6. W skład Rady Programowo – Naukowej wchodzą przedstawiciele:
7. Zajęcia w LUTW prowadzone będą w oparciu o roczne programy edukacyjne w następujących formach:
Rozdział III.
Organizacja Sekcji Limanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
1. W Limanowskim UTW mogą działać następujące sekcje :
• popularno- naukowa obejmuje zagadnienia o Ziemi i Wszechświecie, o najnowszych badaniach naukowych (planujemy wyjazdy edukacyjne do laboratoriów naukowych Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie.
• kulturoznawczej obejmuje zagadnienia związane z różnorodnymi formami działań twórczych z dziedziny literatury,religii, historii sztuki, muzyki, filmu, teatru itp. Planujemy udział w imprezach kulturalnych w Limanowej oraz wyjazdy do muzeów i galerii, teatru, filharmonii, opery oraz spotkania z ciekawymi i znanymi ludźmi świata kultury,
• medycznej w tym profilaktyki zdrowia obejmuje zagadnienia dotyczącego zdrowego stylu życia, profilaktyki chorób cywilizacyjnych, znaczenia ruchu i rekreacji dla utrzymania dobrej kondycji fizycznej, nowoczesnych metod diagnozowania chorób, problematyki geriatrycznej. Także tematykę związaną z prawami pacjenta jako najważniejszego podmiotu w systemie ochrony zdrowia, a w szczególności w relacji lekarz – pacjent. Planujemy spotkania z lekarzami, rehabilitantami i innymi specjalistami.
• geograficzno-przyrodniczej obejmuje zagadnienia związane z warunkami geograficzno –przyrodniczymi i etnograficznymi Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem naszego regionu .Planujemy wyjazdy edukacyjne do ciekawych miejsc i spotkania ze znanymi ludźmi.
• społeczno-ekonomicznej obejmuje zagadnienia związane ze sprawami społecznymi i ekonomicznymi. Planujemy pokazanie i wytłumaczenie jak w bezpieczny sposób zadbać o swoją przyszłość oraz swoich najbliższych, jakgospodarować swoim budżetem domowym, pomnażać inwestycje, chronić dom lub mieszkanie. Skomplikowane mechanizmy społeczno-ekonomiczne zostaną przełożenie na życie codzienne. Szeroko rozumiana ekonomia związana z problemami społecznymi towarzyszy nam na co dzień. Ubezpieczenia, rachunki, zakupy, konta bankowe i internetowa bankowość – to tylko niektóre ze spraw, które musimy załatwiać, aby móc funkcjonować we współczesnym świecie. Słuchacze dowiedzą się jak się w tym wszystkim nie pogubić i wybrać najlepsze dla siebie rozwiązania. Planujemy spotkania z ciekawymi ludźmi.
2. W każdej sekcji mogą być tworzone grupy seminaryjne według zainteresowań słuchaczy, z uwzględnieniem programu edukacyjnego.
3. Zajęcia w sekcjach organizuje opiekun sekcji wybierany przez słuchaczy, który kontaktuje się z opiekunem z ramienia Zarządu.
Rozdział IV. Prawa i obowiązki słuchaczy.
1. Prawa i obowiązki słuchacza Limanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku określają:
2. Słuchacze Limanowskiego UTW zorganizowani w ramach sekcji wybierają samorząd słuchaczy ,który ma prawo zgłaszania swoich wniosków organizacyjnych i programowych do opiekuna sekcji z ramienia Zarządu i przedstawia sprawę na posiedzeniu Zarządu.
3. W sprawach kontrowersyjnych, z zachowaniem procedury określonej w pkt 2 opiekun sekcji kieruje sprawę do Prezesa Zarządu.
4. Słuchacze są zobowiązani do aktywnego uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych oraz dbania o dobre imię Limanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Rozdział V.
Samorząd Słuchaczy Limanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
1. W skład ZarząduSamorządu Słuchaczy Limanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wchodzą:
a/ starosta roku
b/wicestarosta roku
c/opiekunowie sekcji
d/po dwóch członków Zarządu sekcji
2. Samorząd słuchaczy działa w oparciu o uchwalony przez siebie regulamin opracowany zgodnie ze statutem Stowarzyszenia i zatwierdzony przez Zarząd Stowarzyszenia.
3. Starosta roku może występować w imieniu wszystkich słuchaczy z wnioskami programowymi i organizacyjnymi oraz w innych sprawach do Zarządu Limanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Rozdział VI. Postanowienia końcowe.
1. Status słuchacza Limanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku nie jest uprawnieniem w rozumieniu ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym.
2. Zarówno przyjęcie jak również skreślenie z listy słuchacza nie jest decyzją w rozumieniu prawa administracyjnego.
3. Niniejszy regulamin Zarządu Limanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku został przyjęty przez Zarząd Stowarzyszenia w dniu 03.grudnia 2010roku i obowiązuje od dnia 04. grudnia 2010 roku.
Limanowa dnia 03.12.2010 rok. Podpisy członków Zarządu:
1. ............................................................
2. ………………………………………………………….
3. ………………………………………………………..
4. …………………………………………………………..
5. …………………………………………………………..
6. ……………………………………………………………..